Sülüklü göl ve çevresinde gezilebilecek yer önerileri

>>> Güncelleme - 01/03/2016 - 0 Comments

sülüklü göl resimleri

Sülüklü göle' gelmişken şunları da yapmadan geriye dönmeyin:

Sülüklü göl' ve Tavşansuyu köyü yakınlarında bir çok gezilebilecek yer vardır. Başlıca gezi yerleri: Bolunun Göynük ve Mudurnu ilçeleri, Göynük'te bulunan Akşemsettin türbesi, Süleyman paşa cami ve Süleyman paşa hamamı, Göynük zafer kulesi, Göynük'te Sünnet gölü, Taşkesti'de Karamurat gölü ve Sarot termal kaplıcaları, Abant, Kartalkaya, Kocaeli Kartepe kayak merkezi, Bolu Yedigöller, Akkayalar, Gölcük,Aladağlar, Sakryanın Taraklı ilçesi ve Taraklı termal kaplıcaları.

 

tavşansuyu su değirmeniTavşansuyu su değirmenleri

Yokolmaya yüz tutmuş tarihi su değirmenlerine Bolu'nun bir çok akarsu kaynağının üzerinde rastlamak mümkündür. Çoğu artık kullanılmayan ve çürüyüp yıkılan su değirmenlerinden Tavşansuyu köyü'nde 2 adet görebilirsiniz. Gerek buğday ve mısır üretimimin yapılmayışı gerekse su kaynağının azalmasıyla birlikte su değirmenleri işlevini yerine getiremediği için artık çalışmıyor. Sülüklü göle gelmişken Tavşansuyu köyü yol ayrımındaki bu su değirmenlerini gezin ve köy içindeki şelalenin sesini dinleyin. Yol üzerindeki Tavşansuyu deresinin lezzetli alabalıklarından da doyasıya yiyin. Hava sıcaksa buz gibi Tavşansuyu deresine ayaklarınızı sokup suyun keyfini çıkartın ve suyundan için.

 

aladağlar kampAladağlar

Aladağlar Sülüklü göle yaklaşık 2 saat mesafedeki diğer bir gezi alanıdır. Kartalkaya, Dadiç, Kızık ve Sarıcaalan yaylaları ile çeşitli göletlerin yeraldığı bölge tam bir yayla cennetidir. Yayla gezisi yapmak isteyen ve bu yolculuğunu asfalt yoldan çıkmadan yapmayı tercih edenler için ideal bir mekandır. Seben ve Kıbrısçık ilçeleri de bu yayalara yakındır. Seben kaya veleri bu yayalalardan ortalama 40 dakika kadar sürmektedir.

 

 

gölcükGölcük

Sülüklü göle ortalama 100km mesafedeki bir diğer gezi yeri ise Gölcüktür. Gölcüğe Bolu merkezden ve asfalt yoldan 7km sonra ulaşılabilmektedir. Günü birlik gezileriniz için tercih edilebilir.

 

 

 

 

abant gölü Abant

Türkiye ve dünya çapında üne sahip Abant gölü Sülüklü göle sadece 1 saat mesafededir. Tavşansuyu köyünden 15km sonra ulaşacağınız Taşkesti beldesinden giden kestirme yoldan Abanta kolayca ulaşabilirsiniz. Abant gölünün nilüferleri ve abant alası göle has canlılardır. Nilüfer kolanyası alabilir, atarabalarıyla gölün etrafında gezebilirsiniz. Piknik için de ideal olan Abant 4 mevsim gezilebilecek yerler arasındadır.

 

kartalkaya ve kartepe kayak merkeziKartalkaya ve Kartepe kayak merkezleri

Kış sporlarını seven ya da yazın sıcaktan bunalanlar için Sülüklü göl yakınlarındaki Kartepe ve Kartalkaya kayak merkezleri tercih edilebilir. Kartepeye gitmek için Tavşansuyu köyünden Adapazarına 60km ve oradan da Kartepeye 40km yol gidilmesi gerekmektedir. sabah erken saatlerde çıkıp akşam dönüş yapılabilir.

 

 

 

Ne yenir ne içilir.

delikli pide

Delikli pide

Tavşansuyu köyü'nün meşhur delikli pidesi Mudurnu ilçesinin Taşkesti beldesinden itibaren Sakarya sınırına kadar olan köylerde taş fırınlarda pişirilen bir ekmek türüdür. Üzerine terayağı sürülerek veya yemeklerde sade olarak tüketilebilen delikli pide yörede tadabileceğiniz önemli lezzetlerden biridir. Delikli pideler eskiden su değirmenlerinde öğütülen tam buğday unu ile üretilirdi ve çok lezzetli idi. Şimdi ise fabrika unları ile yapılsa da taşfırında yapılan bu pidelerden tatmanızı tavsiye ederiz.

 

 

bolu mudurnu tavşansuyu yöresel meşhur yemelerKeşli cevizli cimcik mantısı

Mudurnu ve Göynük'te yöresel lezzet olarak Keşli cevizli mantı meşhurdur. Aşçılarıyla ünlü Bolu sofrası özellikle sulu yemekler konusunda gelişmiştir. Abant kebabı, üzüm yaprağı sarması, tarhana çorbası, güveç ve kedibatmaz(malama) tadabileceğiniz önemli lezzetler arasında yer alır.

 

 

Göynük mudurnu ve gerede keşi keşKeş

Yörede damak lezzeti iyi olmayanlar için "ağzının tadını bilsen keş yersin" sözü meşhurdur. Keş; Mudurnu, Göynük ve Gerede yöresinde yaygın olarak kullanılan bir yiyecektir. Yağlı yoğurdun tuzlandıktan sonra süzme torbalarında bekletilip şekillendirilerek ve gölgede kurutularak elde edilen keş özellikle makarnaların vazgeçilmezlerindendir.

 

uhud tatlısıUhud tatlısı, Saray helvası ve Köpük helva

Göynük yöresine has bir tatlı türü olan Uhud buğday tanelerinin çimlendirildikten sonra kaynatılması ile elde edilen ve hiç bir şeker katkısı olmayan enteresan bir tatlı türüdür. Şekersiz tatlı da diyebileceğimiz Uhud bir çok faydalı vitamin barındırmaktadır. Yine Mudurnu ilçesinde üretilen Mudurnu Saray Helvası, Köpük Helva da önemli talılardandır. Bolu'da ise dağ fındıkli çikolata meşhurdur.

 

Yöredeki diğer bazı yerel ürünler ise Alıç sirkesi, Çam balı, Kaymak, Bolu tereyağı ve Bolu patatesidir.

İlk yayın tarihi: 25/11/2011