Mudurnu

>>> Güncelleme - 01/03/2016 -

mudurnu fotoğrafı ve resimleri

Mudurnu ilçesi de Göynük gibi Bolunun tarihi yerleşim alanlarından biridir ve Kentsel sit alanı ilan edilmiştir. Tarihi ipek yolu üzerinde yer alan Mudurnu eski Türk mimarisindeki ahşap evler bakımından önemli bir özelliğe sahiptir. İlçede 165 adet konut ve 8 adet cami, çeşme ve hamam olmak üzere toplam 173 adet mimari değeri yüksek tarihi yapı bulunmaktadır. Bazı yapılar restore edilmiştir. Armutçular Konağı bunlardan bir tanesidir. İlçede Ahilik kültütünün bazı özellikleri hala devam etmektedir.Cuma günleri toplu olarak dua yapılmaktadır. Mudurnu Abanta yaklaşık 20 kilometre mesafededir, abant otelleri veya mudurnuda bulunan otel, motel ve turistik konaklarda tatil amaçlı konaklama imkanları da sunmaktadır. İlçede tavukçuluk bir dönem marka haline gelmiş ve tavukçuluk sektöründeki en bilinir marka olan Mudurnu tavukçuluk burada kurulmuştur.Daha sonra şirket faaliyetleri durmuştur.


Mudurnudaki tarihi yapılar 


Mudurnu Yıldırım Camii: Mudurnu ilçesinde bulunan cami, 1382 yılında Yıldırım Bayezit tarafından şehzadeliği zamanında yaptırılmıştır. Taş örme şeklindeki camide akustik çok iydir ve okunan dualar mikrofon kullanılmadan da gayet net şekilde duyulabilmektedir. Kareye yakın dikdörtgen planlı bir camidir ve 19,43 m. çapında bir kubbesi vardır. Osmanlı mimarisinin ilk büyük kubbeli yapılarından olup, sekiz istinatlı camilerin de ilk örneklerinden olduğu kabul edilmektedir.

 

Yıldırım Bayezid Hamamı: Osmanlıda camilerle beraber hamamların da yapıldığı bilinmektedir. Mudurnu ilçesinde bulunan Yıldırım Bayezid hamamı cami ile aynı adla anılır ve caminin yanındadır. Mimarı Ömer bin İbrahimdir ve devirinin en güzel eserlerindendir. 1382’de yaptırılmıştır. Hamam taç kapısı ve kubbe geçişleriyle dikkat çekmektedir.

 

English: The Mudurnu District is also announced as Rural Protected Area and accommodates a rich number of old Turkish Houses. The houses of Mudurnu display similar properties with the houses of Göynük in the scope of civil architecture and these houses representing the history and culture of the district are under protection.

Mudurnu'daki tarihi yerler ve şahsiyetler fotoğraf albümü

 
Uyarı! sitede bulunan tarihi fotoğraflar kopyalanamaz,izinsiz yayınlanması veya kopyalanması yasaktır.Telif hakkı kapsamında titizlikle takip edilmekte ve değerlendirilmektedir.

 

 

kara fatma kurtuluş savaşı mudurnuKurtuluş savaşının ünlü kadın çetecisi Kara Fatma

Bu iki fotoğrafta Kurtuluş savaşında Ülkenin düşmana karşı mücadelesinde önemli bir yere sahip olan Mudurnu'da, Kuvay-i milliye hareketi içinde yer almış ve Türk kadınının ülke kurtuluşundaki mücadelesine en güzel örneklerden biri olan ünlü kadın çeteci Kara Fatma ile yanında Jandarma Komutanı Tevfik bey ve Kırkgözlerin Ahmet birlikte görülüyor.

 

 

 

kara fatma çeteciKadın çeteci Kara Fatma Mudurnuda.

Kara kelimesi Türkçe'de korkususuz anlamında olup lakap olarak gözü kara manasında kullanılmakatdır.

 

 

 

 

 

Mudurnu yöresel kıyafetleri Bindallı ve Üç etek

Foto: Bindallı ve Üç etek gibi Mudurnu yöresine ait kıyafetlerin en eski örnekleri

mudurnu kıyafetleri bindal üçetek

 

Üç etek: Orta Asyadan gelen ve Anadoludaki geleneksel Türk giyim tarzında kadınların kullandığı bir kıyafettir. Elbisenin etek kısmı 3 parçaldır ve içine başka kıyafet giyilir. Eteğin ön kısmı öneden bele doğru bağlanır ve kuşak takılır.

 

Bindallı: Kadınlar tarafından giyilem kadife kumaş üzerine sırma ile çiçek ve dal kabartması yapılmış bir geleneksel Türk giysisidir. Günümüzde kına gecelerinde gelinler tarafından hala giyilmektedir.

 

 

 

 

İlk yayın tarihi: 10/02/2013