Tavşansuyu köyü

>>> Güncelleme - 25/03/2016 -

tavşansuyu köyü

Tavşansuyu köyü Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı ve Sakarya il sınırındaki son köyüdür. Bolu'ya 90km, Sakarya'ya ise 60 kilometre mesafededir. Köy 1967 deki depremden sonra devlet eliyle planlanarak yapılmıştır.Yaklaşık 40 haneden oluşan köy hayvancılık ve tarımla geçimini sağlar. Genç nüfus genllikle İstanbul iline göçetmektedir. Köy ismini Sülüklügöl'ün gideri olan ve köyün de içinden akan Tavşansuyu deresinden almaktadır. Köy bazı kaynaklarda Akyokuşkavağı köyü olarak da geçmektedir. Sülüklü göl tabiati koruma alanını sınırları içinde barındırmaktadır.

 

tavşansuyu köyüTavşansuyu ne demek

Bir köylü ormanda avladığı tavşanı pişirip yemesi için Nasrettin Hoca’ya getirmiş.Nasarettin Hoca köylüye akşam bize gel de tavşanı birlikte yiyelim demiş. Akşam köylü hocanın evine gelir ve tavşanı birlikte yerler.
Birkaç gün sonra köylü yine hocanın kapısına gelir. Hoca köylüyü tanımazlıktan gelir ve kimsin diye sorar. Adam " Ben, geçen hafta sana tavşan getiren adamım" der...
Hoca çok istekli olmasa da adamı içeri avet eder, yemek için adamın önüne bir kase çorba koyar. Bu der: "Geçen hafta getirdiğin tavşanın suyundan yapılan çorba"..
Adam çorbayı iştahla yedikten sonra evden ayrılır.
Birkaç gün sonra hocanın yine kapısı gene çalar.Hoca bakarki kapısında üç, dört adam var. 
Nasarettin Hoca kimsiniz diye sorar?
Adamlar: "Biz, sana tavşan getiren adamın komşularıyız!" derler 
Hoca kapıyı açıp adamları da eve buyur eder. Yemek saatinde ortaya kocaman bir tas getirir: Bu tasta, "arkadaşınızın getirdiği tavşanın suyunun suyu" var der...
Birkaç gün daha geçer. Yine tanımadığı insanlar gelir Hoca’nın kapısına. Biz, size tavşan getiren avcının komşularının komşularıyız!
Hoca iyiden bu duruma sinirlenir ve kocaman içi su dolu bir tasla içeri girer. Misafirler bu ne diye sorunca hoca cevap verir: Bu tastaki, o tavşanın suyunun suyunun suyudur.

delikli pide

Tavşansuyu köyünde ve yer yer civar köylerde karafırında odun ateşiyle pişirilen delikli köy pideleri başka yerde bulamayacağınız lezzettedir.Yolunuz sülüklü göle ve tavşansuyu köyüne düşerse mutlaka delikli köy pidesinin tadına bakın hele fırından yeni çıkanına rastlarsanız teryağını sürüp bir pideyi tekbaşınıza bitirmeniz içtenbile değil.